Psychoterapia schematu w zaburzeniach osobowości- istota problemu

Zaburzenia osobowości są uznawane za nieuleczalne, zwłaszcza typu borderline (osobowość z pogranicza). Nie ma leków, które by modyfikowały przebieg zaburzeń osobowości takich, jak osobowość schizoidalna, unikająca, zależna, hipochondryczna czy antyspołeczna. Psychopatia, często mylona z psychozą, z którą nie ma nic wspólnego, to ciężkie antysocjalne zaburzenie uczuć wyższych, szczególnie empatii w stosunku do drugiego człowieka. Osobowość człowieka kształtuje się od momentu narodzin, a może i wcześniej. Stąd nic dziwnego, że to pierwotne środowiska kształtują również zaburzenia. Wczesne schematy funkcjonowania wydawały się dawniej niezmienne, a terapia poznawczo-behawioralna (krótkoterminowa zmiana przekonań pacjenta) niewiele zmieniała, poprawiała tylko wskaźniki dotyczące zmniejszenia zamachów samobójczych. Stąd powstała „schema therapy” (terapia schematu, a właściwie schematów, bo obecnie wyróżnia się 18 takich matryc rozwojowych) jako „młodsza siostra” terapii poznawczej.

Terapia schematu skupia się bardziej na emocjach niż przekonaniach i jest terapią długoterminową (1-2 lata), w której pacjent i terapeuta spotykają się raz w tygodniu. Inaczej mówiąc odbywa się od 50 – 100 sesji. Terapia ta ma na celu sięgnięcie do historii rozwoju pacjenta i na podstawie odtworzonej przez niego (jeśli jest w stanie, bo część historii może być wyparta z powodu traumy) relacji zmianę struktur głębokich – bardzo wcześnie utrwalonych, nieświadomych i sztywnych matryc zachowania się w społeczeństwie.

Jak donoszą pierwsze opinie, TS ma szansę stać się najbardziej skuteczną psychoterapią w ogóle, ponieważ dotyka emocji, a także sięga do bardzo wczesnych – podobnie jak terapie wywodzące się z psychoanalizy – doświadczeń dzieciństwa człowieka, kiedy nie zostały zaspokojone jego podstawowe potrzeby emocjonalne (z których najważniejsza jest potrzeba bezpieczeństwa) według piramidy hierarchii potrzeb R. Maslowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *